Search:
top image for testimonial
student picture

Atty. Akemi Aida

High School,

Class 2004-2005

"Southville provided me endless opportunities to unlock my potentials. Its academic and non-academic activities enabled me to be a well-rounded student. Undoubtedly, Southville helped me prepare for the real life. " read more>>


Home » Academics » Basic Education » Achievements Achive

ACHIEVEMENTS

Achievements 2011-2012

[Click here for Achievements of previous years]

 

Juan Antonio Tuason

Semi-finalist, 2011 International Songwriting Competition (ISC)

 

Yuji Yoshida

Qualifier, 2012 Young Mathematicians' In-House Intensive training Program
March 2012

 

Jang Yun Jung

Qualifier, 2012 Young Mathematicians' In-House Intensive training Program
March 2012

 

SISC Delegation (Jan Nathalia Atendido, Ana Andres, A Young Choi, Polo De Castro, Karren Delgado, and Julia Wong)

7th Model United Nations (MUN) conference
Georgetown University, Doha, Qatar

Citations:

Julia Wong: Best Amendment, Most Stylish Female Delegate
Anna Andres: Most Made Progress
Jan Atendido: Wrote four articles in the Qatar MUN published by the British Broadcasting Corporation

 

Gen Mark Tanno

 

-Top 15%, 2012 Young Mathematicians' In-House Intensive training Program

March 2012

 

-International Math Assessment for School (IMAS) Qualifier

-Recipient of Youth Excellence in Science (YES) Award from Department of Science and Technology (DOST)

-First Honors & Individual Finalist (High School Category A), MTAP NCR Private Sectoral Division

- 3rd Place, MTAP NCR Private Sectoral Division (Individual Category)

February 2012

 

-High Distinction Award, 2011 International Competitions and Assessment for Schools (ICAS) – Math
October 2011

-Distinction Award, 2011 International Competitions and Assessment for Schools (ICAS) – Science
September 2011

-Silver Medallist, 14th Po Leung Kuk World Math Contest (PWMC)
July 13-17, 2011

-Qualifier, Young Mathematicians' In-house Intensive Training Program (YMIITP) and Mathematical Olympiad Summer Training Program (MOSTP)
March - May 2011

 

SISC Monarchs Team

Recipients of Top Individual Honors in the in the International Schools Activities Conference (ISAC):

Claire Hedley (Cagebelle)
Joseph Yoo (Booter)
Kerim Raies (Booter)

 

SISC Karate Team

Winner of a total of 16 medals (five gold, six silver, and five bronze)
2012 Okinawan Karate Kobudo Tournament
January 2012


Trixie Archibald – Gold Medal (Intermediate) and Silver Medal (Nunchakku Kata)
Celine Aguinaldo – Gold Medal (Novice)
Ma. Therese Aliño – Silver Medal (Intermediate) and Bronze Medal (Staff Kata)
Gen Mark Tanno – Gold Medal (Intermediate), Silver Medals (Brass Knuckle Kata, Nunchakku Kata, and Staff Kata)
Yuji Yoshida – Gold Medals (Truncheon Kata and Staff Kata) and Silver Medal (Advanced)
Mario Masias – Silver Medal (Novice)
Andrew Cruz – Bronze Medal (Truncheon Kata)
Tae Hun Lee – Bronze Medal (Advanced)
Jason Andico – Bronze Medal (Intermediate)

 

SISC Monarchs Team

Winner in the 3rd Interscholastic Sports Association (ISSA)

Champion: Boys Basketball Team
1st runner-up: Girls Basketball Team

 

Juliana Maria Masilungan

3rd runner-up, English Essay Writing
Junior Philippine Geographical Society - UP Diliman Geography Challenge

 

Lika Mizukoshi

3rd runner-up, Impromptu Speech
Junior Philippine Geographical Society - UP Diliman Geography Challenge

 

SISC Grade School and High School Math Teams

100% pass rate in the 2012 Metrobank-MTAP-DepEd Division Team Finals


Grade 1: Edrigo Dauigoy, Joshua Perez, and Ian Mercado
Grade 2: Isaac Kim, Antwone Ong (3rd honors), and Gwyneth Tangog (2nd Honors)
Grade 3: Abby Franco, Jang Ku Hyo, and Kyela Jose
Grade 4: Stefano de Castro, Jeong Hoo Kim, and Seung Hun Lee
Grade 5: Arielle Gutierrez, Syou Katsumi, Christian Joseph Papa, and Matthew Sybingco
Grade 6: Aika Riguera and Romeo Say

High School I: Timothy Alarcon, Gen Mark Tanno (1st honors), and Trisha Uy
High School II: Henzor Dauigoy, Jin Woong Kwak, and Bora Sin
High School III: Erika Canonizado, Clyde Huang, and Min Hwa Song
High School IV: Yun Jung Jang and Yuji Yoshida

 

Adrian Mendoza, Chan Hee Lee and Jae Hyo Jang

2nd Place, Inter-Elementary Math Contest
University of the Philippines – Los Baños

 

SISC Monarchs Team

Winner in the 2011 Asian International School Activities Conference (AISAC)
Global Jaya International School, Jakarta, Indonesia

 

Champion:
Girls Volleyball
Boys Basketball
Girls Football

First runner-up:
Girls Basketball

Second Runner-up:
Boys Volleyball
Boys Football

MVP Awardees:
Matt Catunao (Cager)
Isabel Gentalian (Cagebelle)
Booter Isabel Braza (Booter)
Sam Aligaen (Spiker)

 

SISC Karate Team

Winner of a total of eleven medals (three gold, four silver, and four bronze)
2nd HICCA Karatedo Tournament

Andrew Cruz - Gold Medal Kumite (Mixed Age) and Silver Medal Kumite (15 - 17)
Ma. Therese Aliño – Gold Medal Kata (12 - 14) and Bronze Medal Kumite
Trixie Archibald - Gold Medal Kumite (12 - 14) and Bronze Medal Kata
Timothy Alarcon - Silver Medal Kata (12 - 14) and Silver Medal Kumite
Johrycel Fernandez – Silver Medal Kata (15 - 17)
Tae Hun Lee – Bronze Medal Kumite (15 - 17)
Gen Mark Tanno – Bronze Medal Kumite (12-14)

 

Paolo Gamab

-Champion, Class A Division 2
2011 President's Cup
Organized by Junior Golf League

-Champion, Boys Class A Division
2011 School Season Tournament
Organized by Junior Golf League

-2nd runner-up, 2011 School Season Tournament
Organized by: The Philippine Junior Golf Tour

 

Adrian Mendoza and Romeo Say

-Recipients, Certificate of Distinction Award (Upper Primary Division)
2011 Australian Mathematics Competition

 

Yuji Yoshida

-Awarded the Black Belt in Karate by the Goshin Kai Martial Arts

 

Stefano Crispino de Castro

-Gold Medal, Standards-Based Assessment (SBA) for Mathematics
October 2011

 

Aika Riguerra & Matthew Sybingco

-2nd Place, UNTV Channel 37 Campus Challenge
October 2011

 

Maria Isabel Fernandez

-Champion, Philippine National Shooting Association (PNSA) National Open for 10-meter Air Pistol – Women’s Division
October 2011

  

Arielle Roces

-Grand Winner, Redhead Model Search
September 2011

-1st runner-up and Ms. Photogenic, Generation East 2011 Model Search

-Grand Winner, Best in Swimsuit and Best in Long Gown, Search for Binibining Mestiza
June 2011

 

Isabel Fernandez, Chelsea Caceres, Chae Young Jeong, On Yo Lee, Ji Ho Lee, You Tae Jeon, Jillian Drew Reyes, Celine Aguinaldo, Jett Nuyda, Joshua Tanseco, Clyde Huang, Erika Canonizado, Kim Byul, Natasha Prins, Lucille Raterta, Patricia Bata, JC Vander Pluijm, Julia Wong, Caira Benwick, Gaby Calpo, Nathan Alarcon, Steven Masias, Danee Mangila, Biance Ledesma, Claire Hedley

-Finalist, Young Entrepreneurs’ Convention
University of the Philippines Entrepreneurs Circle
September 2011

 

Dominique Martine Esguerra and Juliana Maria Masilungan

-Top Ten Essayists, 2nd Goodwill Bookstore Essay Writing Contest
September 2011

 

Chanelle Avaricio

-2nd Place, Girls 14 Division of the 2011 US Kids Golf Teen World Championship
July 2011

 

Jude Aguon

-Member, RP Football Team
3rd place, 2011 Costa Blanca Cup, Benidorm, Spain

 

Rogelio Joaquin ‘J-Co’ Balisbisana

Smartest Baby Boy
Growee 2011 Baby Fashionista Philippines

 

Mathematics Trainers’ Guild (MTG) Young Mathematicians’ In-House Intensive Training Program Qualifiers

Grade 3: Abby Franco, Kyela Jose and Hyo Ku
Grade 4: Stefano De Castro and Seung Hun Lee
Grade 5: Syou Katsumi and Christian Joseph Papa
Grade 6: Jang Jae Hyo, Lee Chan Hee, Adrian Mendoza and Romeo Say III
High School II: Henzor Dauigoy
High School III: Camille Canonizado and Bin Kim Hae

 

Aika Riguera

-News correspondent, Junior Inquirer (Sunday supplement of the Philippine Daily Inquirer)

-Finalist, Search for 35 Youth Leaders for Makabagong Rizal
June 2011



Joanna Mari Marcelo

-Semi-finalist, 100 Teen Fashionistas of Metro Manila

-Winner of Teen Fashionista Discovery of the Year and Media Personality Special Awards
May 2011

 

Sofia Valencia

-New Generation Teen Fashionista and Most Liked Teen Fashionista, 100 Teen Fashionistas of Metro Manila
May 2011